Dlaczego regularne przeglądy są ważne?

Lekarze od lat powtarzają: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Niestety w odniesieniu do stanu naszego uzębienia bardzo często zapominamy o tej zasadzie. Przypominamy sobie o niej najczęściej w piątek wieczorem, kiedy większość gabinetów jest już zamkniętych, a my zaczynamy odczuwać nieznośny i uniemożliwiający funkcjonowanie ból zęba. Pilnie szukamy wtedy lekarza, który może pomóc uśmierzyć dręczący nas ból, przeklinając się w duchu za brak regularnych kontroli. A przecież ten dzień mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Moglibyśmy oddawać się ulubionym czynnościom, ze świadomością rozpoczętego weekendu. Jakie jeszcze zalety mają regularne przeglądy stanu jamy ustnej?

 

Tańsze, krótsze i mniej inwazyjne leczenie

Przede wszystkim należy podkreślić, że leczenie, zależnie od wielkości uszkodzeń, może być mniej, lub bardziej kosztowne i uciążliwe, oraz rozciągnięte w czasie.

Któż z nas nie drżał przed leczeniem kanałowym? Często brak kontroli i pojawianie się u stomatologa dopiero z bólem skutkuje właśnie tym rodzajem leczenia. Problemy wykryte odpowiednio wcześniej w wielu przypadkach mogłyby skończyć się znacznie mniej dolegliwym, kosztownym i inwazyjnym leczeniem. Ekstremalnym przypadkiem zbyt długiego odkładania wizyty w gabinecie stomatologicznym może być nawet utrata zęba!

Dlatego najlepiej jest zastosować się do zaleceń lekarzy (którzy również wolą zapobiegać, niż leczyć) i spotykać się z nimi raz na pół roku na przeglądzie jamy ustnej. Wcześniejsza kontrola pozwala wykryć problemy, kiedy są one jeszcze na wczesnym etapie powstawania. Dzięki temu leczenie jest (co do zasady) tańsze, mniej inwazyjne i wymaga mniejszej ilości wizyt.

 

Kiedy udać się na przegląd do stomatologa?

 

Kiedy nie czujemy się zaniepokojeni i nie odczuwamy żadnych dolegliwości, wystarczające są kontrole raz na pół roku. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy – nie zwlekajmy! Nie warto odkładać wizyty na później. Powstanie niepokojących symptomów może znacznie ograniczyć odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej pomiędzy wizytami. Płytka nazębna stale odkłada się na zębach. Można sobie z nią poradzić regularnie nitkując i szczotkując zęby. Szczotkowanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie. Codziennie powinniśmy także nitkować zęby. Zalecane jest również stosowanie płynu do higieny jamy ustnej. Pomaga to kontrolować wzrost bakterii tworzących płytkę nazębną i w zachowaniu świeżości oddechu.

 

Doskonale wiemy, że przy niesamowicie szybkim tempie życia pamiętanie o regularnych przeglądach graniczy z cudem. Warto zapisać przypomnienie o umówieniu na kontrolę w kalendarzu, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z niewykrytymi problemami w jamie ustnej. Przecież nic nie niszczy urlopu tak bardzo, jak ból zęba 😉

Kochani, nadszedł czas, by odpowiedzieć na bardzo ważne pytania. Dajcie znać kiedy ostatnio byliście na kontroli i na kiedy planujecie kolejną kontrolę! Nasza recepcja z niecierpliwością czeka na zapisy. Zapraszamy!