Czym jest wybielanie?

Zęby osoby starszej nie są już tak jasne jak zęby nastolatków. Dzieje się przez naturalne procesy – szkliwo zużywa się z wiekiem. Powstawaniu przebarwień i żółknięciu sprzyja także nieodpowiednia dieta, picie kawy, herbaty i czerwonego wina, palenie papierosów i niedostateczna higiena jamy ustnej. Na podstawie badań psychologicznych stwierdzono, że zdrowie jamy ustnej i piękno zębów są bardzo ważne dla postrzegania siebie i innych oraz umacniają pewność siebie. Perfekcyjny uśmiech stał się również społecznym wyznacznikiem dobrego samopoczucia oraz samorealizacji w życiu zawodowym.

W naszej ofercie znajduje się zagadkowa usługa – „wybielanie”. Pewnie wiele razy zastanawialiście się czym ono jest, jakie daje efekty, jak przebiega proces wybielania i czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów. Na wszystkie te pytania, i wiele innych, odpowiemy w naszej serii postów dotyczących wybielania.

Jak działa i czym jest wybielanie?

Wybielanie ma sprawić, by nasze zęby wyglądały na bielsze. Środki wybielające działają na zasadzie utleniaczy. Utleniaczem najczęściej jest nadtlenek wodoru. W procesie utleniania związki organiczne zawarte w strukturze zęba przekształcane są w prostsze związki, które wpływają na zmianę absorpcji energii świetlnej przez szkliwo. Ząb odbija mniej światła, co stwarza efekt wybielenia. Zmiany, jakie stwierdzono w strukturze szkliwa po wybieleniu są na podobnym lub nawet niższym poziomie niż wywoływane przez napoje o niskim pH, np. coca-colę, która sprzyja demineralizacji, czyli odwapnieniu zęba. Do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym stosuje się nadtlenki mocznika i wodoru o stężeniu ok. 35%. W celu przyspieszenia reakcji utleniania stosuje się źródło światła, jak np. lampę halogenową.

Luty to miesiąc zakochanych, walentynki tuż-tuż… Może warto zadbać o piękny i biały uśmiech? Coraz więcej pacjentów poszukuje skutecznej i bezpiecznej metody na poprawienie jakości uśmiechu, dlatego też wybielanie zębów stało się integralną częścią zabiegów stomatologicznych.