Kochani, dziś czas na część drugą artykułu o najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących leczenia endodontycznego. Jest ich tak wiele, że jeden artykuł to zdecydowanie zbyt mało 😉 Zapraszamy do czytania i komentowania!
- Jakie są przeciwwskazania do leczenia kanałowego?
Niektórymi przeciwwskazaniami do leczenia kanałowego są:
- Hemofilia,
- Zapalenie wsierdzia,
- Niektóre zaburzenia psychiczne
- Kobiety w ciąży powinny wcześniej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
- Jakie są zalecenia po przeprowadzonym leczeniu kanałowym?
Najważniejsze jest, by bezpośrednio po leczeniu, aż do odbudowania korony zęba, nie gryźć twardych pokarmów, np. orzechów. Odbudowa powinna nastąpić najszybciej jak to możliwe, ponieważ leczony kanałowo ząb bez niej, jest bardziej podatny na uszkodzenia. Nie należy też pomijać normalnej, codziennej higieny jamy ustnej oraz terminowych przeglądów.
- Kiedy ponownie trzeba leczyć ząb kanałowo?
Niestety czasami nie da się uniknąć powtórnego leczenia endodontycznego (re-endo). Konieczność takiego leczenia może być spowodowana różnymi czynnikami – urazem, głęboką próchnicą, nieszczelnym wypełnieniem, a nawet nieprawidłowym leczeniem pierwotnym.
- Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?
Nie każdy ząb może być leczony kanałowo, chociaż większość zębów kwalifikuje się do potocznie tzw. „kanałówki”. Wyjątkami są m.in. brak dostępu do kanałów, zanik kości wokół korzenia, pęknięty korzeń. Wtedy najczęściej proponowane jest usunięcie zęba.
- Jaką rolę w leczeniu kanałowym pełni mikroskop?
Stomatologia, jak każda inna dziedzina, rozwija się z każdym dniem. Mikroskop pozwala na powiększenie obrazu pola zabiegowego, co pomaga lekarzowi w znalezieniu ujść kanałów dodatkowych. Jest także przydatny w poszukiwaniu i usuwaniu złamanych narzędzi w kanałach.
Wiedzieliście, że złamanie narzędzi nie jest niczym nadzwyczajnym w leczeniu kanałowym? A może zaskoczeniem była dla Was możliwość powtórnego leczenia kanałowego (re-endo)? Czekamy na Wasze opinie! Kolejnym poruszonym przez nas tematem będzie laser w leczeniu endodontycznym. Czym jest? Jak się go stosuje? Odpowiedzi na te pytania już niedługo!